Mexiko 2019

9Spojené státy mexické jsou americká země. Na severu hraničí s USA a na jihu s Guatemalou a Belize. K Mexiku patří také několik ostrovů ležících na západě v Tichém oceánu, a na východě okolo pobřeží v Mexickém zálivu, či Karibském moři. Nejnižším suchým bodem je proláklina nedaleko Mexicali (–10 m). Nás pochopitelně ale zajímají zatopené jeskyně a cenoty.

Jako každým rokem se jedeme potápět do mexických cenotů, a to do oblasti Yukatánského poloostrova. Oblast mezi Playa del Carmen a Tulumem se vyznačuje maximální koncentrací těch nejhezčích cenotů a jeskyní. Krasová výzdoba jeskyní v této oblasti je naprosto ojedinělá. Od velkých krasových útvarů a krápníkových stěn v rozlehlých dómech, hlubokých propastí s množstvím haloklin až po nízké plazivky a restrikce. Dalším lákadlem jsou archeologické nálezy pradávných živočichů a mayské kultury, ať už pod vodou, tak i na povrchu.

Naše dlouholeté zkušenosti v této oblasti Vám zajistí klid a ušetří další finanční prostředky.

 

 

V termínu  březen 2019

Cena: 32 900 Kč potápěč, nepotápeč 18 000Kč

Na tuto expedici je maximální počet 8 lidí, tedy kapacita je velmi omezena.

Přihlášky je nutno zaslat závazně do konce listopadu 2017, záloha 50% z ceny.

 

 

 

 

Cena zahrnuje:

- 14 nocí ubytování ve 3* hotelu v městě Tulum se snídaní
- potápěči mají navíc 5 ponorů v cenotech za účasti českého průvodce
- transfér na lokalitu a zpět
- vstup na lokalitu
- půjčení a plnění láhví, zátež

Cena nezahrnuje:

- letenka Praha - Paříž - Cancun a zpět (na přání jsme schopni zajistit, cena se pohybuje 20 - 25 000 Kč)
- transfér z Cancunu do Tulumu a zpět (doporučujeme si pronajmout auto hned na letišti)
- potápěčské a cestovní pojištění, ponory v oceánu, výlety na Mayské pyramidy atd.
- doprava a vstupy na případné koupání v cenotech a potápěčský program cenotů
- každý další ponor 100 USD

Program

 

Naše aktivity jsou běžně podřízeny potápění. Ráno procházka, jogging, případně jen snídaně v 8:00. V 9:00 většinou přebíráme výstroj v divecentru a vyrážíme na potápění. Podle výběru lokality, a hlavně její vzdálenosti od Tulumu probíhá ponor většinou kolem 11:00. Návrat do Tulumu mezi 14:00 a 17:00. Ve dny, kdy dorazíme brzy, není problém vyrazit na pláž nebo na pyramidy, které se nacházejí přímo v Tulumu, případně do nedaleké rezervace Sian Ka'an, kde je možné kouknout na vykopávky ale i do ZOO, či se proplavat v mangrovníkovém kanále s průzračnou vodou. Večerní program je pak čistě individuální, lze zažít západ slunce nad Karibikem, ale i divokou noc v mexickém stylu v některém z klubů. Pochopitelně, ten kdo pije po půlnoci, druhý den nepotápí…

 

V případě zájmu můžete podniknout i jiné výlety do okolí. Známe pláže, kde jsou velké vlny, na kterých je možné surfovat, ale i ty, kde se líhnou karety obrovské. Potápění na býčí žraloky - jedna z velkých atrakcí - se může domluvit na místě, probíhá většinou z Playa del Carmen.

 

Orientační plán:
Ponory budou probíhat v nejzajímavějších možných lokalitách jako je DOS OJOS, CAR WASH, CALAVERA, GRAND CENOT, NO HOCH atd., vždy po předchozí konzultaci v místním dive centru.
Ponory budou probíhat dle standardů IANTD a bezpečného jeskynního potápění. Je třeba počítat i s odpovídající certifikací a výstrojí!

Podrobnosti a případné dotazy můžete posílat emailem a také je probereme na informační schůzce (předpoklad během prosince 2017).


17. přílet
18. aklimatizace, příprava výstroje, možný lehký první ponor a vyvážení
19. druhý den potápění
20. třetí den potápění
21. čtvrtý den potápění
22. volný den – návštěva pyramid COBA
23. pátý den potápění
24. šestý den potápění
25. sedmý den potápění
26. volný den -  Chichenitza, Valladolid
27. osmý den potápění
28. devátý den potápění
29. desátý den potápění
30. bez potápění – koupání La Laguna nebo jinde
31. odlet

 

Očkování:
Na cestu do Mexika není předepsáno žádné povinné očkování, přesto doporučujeme očkování proti hepatitidě a zkontrolovat tetanus, jako ostatně vždy při cestách do zahraničí.

 

 

 

Ubytování

 

Ubytování:
Ubytování bude v některém z hotelů, který nabízí dostatek prostoru pro sušení výstroje. Většinou jsme ubytováni v hotelu s třemi hvězdami, ve dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Snídaně jsou mexického stylu (smažená vajíčka, a jejich variace :-) samozřejmě i různé ovoce).  Na hotelu je WIFI.

Nákupy a strava:
Běžné nákupy (vody, jogurty, případně drogerii atp.) provádíme ve velkých obchodních domech v Tulumu, všude lze platit kartami. Jídla v restauraci (mexická kuchyně je znamenitá) a v uličkách ve městě a na trhu je nutné platit místní měnou MEXICKÉ PESO. Jídlo je tam přibližně stejně drahé jako v ČR. Ovoce je velmi levné. Ve městě jsou jak banky a bankomaty, tak směnárny (USD/EURO-MXN).